Круглий стіл до 150-річчя від заснування Товариства "Просвіта"

Товариство “Просвіта”, яке розгорнуло свою діяльність у 1868 році, стало рушієм консолідації народної спільноти та піднесення національної свідомості українського народу. Галицькі громадські діячі поставили перед собою мету довести, що українці – народ із культурними традиціями, які суттєво відрізняються від традицій поляків, чехів, білорусів, росіян. І хоча товариство працювало в складних умовах, активна громадянська позиція його діячів посприяла піднесенню національної освіти та пропагуванню українського питання на загальнонаціональному рівні.

Із нагоди святкування 150-ї річниці від дня утворення «Просвіти» на базі історичного факультету Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка у форматі круглого столу відбулася зустріч на тему «Товариство «Просвіта»: історія та сучасність».

Зі вступним словом до присутніх звернувся декан історичного факультету Володимир Дубінський та голова міського об’єднання товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка В’ячеслав Полятинчук, котрі наголосили на важливості таких зібрань та побажали всім плідної роботи.Під час пленарного засідання свої доповіді виголосили:

Руслан Йолтуховський, учений секретар Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника (доповідь – «Газета «Подолия» як джерело дослідження просвітницього руху в Україні»);

Валерій Нестеренко, кандидат історичних наук, провідний науковий співробітник Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника (доповідь – «Заборона Подільської «Просвіти» в 1914 році»);

Олександр Комарніцький, доктор історичних наук, доцент кафедри історії України Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка (доповідь – «Культурно-просвітницька діяльність студентства педагогічних закладів вищої освіти УРСР у 20-ті рр. ХХ ст.»);

Віталій Міхалевський, кандидат фізико-математичних наук, доцент кафедри комп’ютерних наук та інформаційних технології Хмельницького національного університету (доповідь – «Відновлене Хмельницьке обласне об’єднання товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка в іменах»);

Тетяна Білецька, кандидат соціологічних наук, доцент кафедри політології та соціології Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка (доповідь – «Співпраця історичного факультету Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка та об’єднання товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка: поступ та перспективи»).

Кожна доповідь була цікавою та змістовною. Всі напрацювання – на перспективу – ввійдуть до збірника, який видрукують за матеріалами круглого столу.

Важливим є те, що наш університет співпрацює з науковими та просвітницькими організаціями міста та краю, адже саме в такій співпраці можна досягти успіхів у розвитку національної освіти.