Жива бібліотека

Сучасна молодь постійно ініціює нові формати масових активностей, не обтяжених формалізмом, динамічних та цікавих саме для молодих. У інтелектуалів такими віднедавна стали «арт-години» та «асорті», «батли», «живі бібліотеки», «клуби», «коктейлі» тощо.

Саме такий захід було проведено 10 лютого в приміщенні історичного факультету Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка – «жива бібліотека», ініціатива якого надійшла від активного студентства, а організатором виступили Центр соціально-політичних досліджень та кафедра політології і соціології.

Проект «жива бібліотека» сьогодні є достатньо розповсюдженим по всьому світу. Останнім часом він перетворився на вельми популярний формат і в Україні. Основна ідея його полягає у виступах конкретних людей (т.з. «живих книг»), що вирішили поділитися з іншими своїми історіями та досвідом. Їхні історії, почуті від першої особи, покликані змінити уявлення «читачів» про навколишній світ, суспільство, конкретних людей та їх проблеми, перспективи розвитку тощо.

Загальний підхід та відкритий характер такого спілкування дає можливість використання його в різних предметних контекстах, забезпечує комфортний формат обговорення тих чи інших питань, руйнує поширені стереотипи, дозволяє досягти порозуміння між людьми.

Мета зібрання полягала у налагодженні діалогу між студентами старших і молодших курсів спеціальності «Політологія», прагненні зацікавити останніх прикладами власних здобутків та сприянні до їх активності.

Ініціювавши «живу бібліотеку» організатори залучили студентів, які уже сьогодні активно та успішно працюють над формуванням практичних навичок у професійній сфері, показуючи, що формальне навчання більш корисно поєднувати з іншими формами набуття професіоналізму.

«Книги» розповідали свої історії про участь у різноманітних проектах, ділилися досвідом, відповідали на запитання присутніх.

Спікерами на заході були:

Анна Івончик – студентка магістратури першого року навчання, інформувала присутніх щодо умов стажування у Відкритому Університеті Реформ (ВУР) та Верховній Раді України. Особливу увагу вона приділила сесіям, які проводяться у рамках EU Study Days (Єврошколи) 2020, онлайн-курсам від Ivy Language (університетів від Ліги Плюща), Prometheus та Educational Era (EdRa). На завершення Анна охарактеризувала специфіку програм DAAD (Німецької служби академічних обмінів).

Богдан Боднарук – студент магістратури першого року навчання, розповів слухачам про можливості випробувати себе у ролі аналітика, висвітлюючи власні погляди щодо конкретних соціально-політичних проблем, публікуючись на електронному ресурсі «Фонду громадської дипломатії».

Віннічук Ольга Василівна, експерт центру соціально-політичних досліджень, доцент кафедри політології і соціології, висвітлила суть міжнародної співпраці в рамках програми «Еразмус+», окреслила умови та перспективи участі у ній наших студентів.

Захід завершився жвавим обговоренням та в піднесеній атмосфері. Ми переконані, що почуте стимулює до активних дій та реальних результатів. В свою чергу Центр соціально-політичних досліджень і надалі буде сприяти та включатися в подібні ініціативи. При цьому, ми завжди відкриті та готові до співпраці у найрізноманітніших творчих проектах.

Керівник центру соціально-
політичних досліджень,