Всеукраїнська науково-практична онлайн-конференція з міжнародною участю «Пам’яткознавство: сучасні аспекти»

15 травня наш факультет вперше в своїй історії виступив співорганізатором Всеукраїнської науково-практичної онлайн-конференції з міжнародною участю «Пам’яткознавство: сучасні аспекти», яка відбулася на базі Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець». Захід приурочили до Міжнародного дня музеїв. До організації конференції долучилися також Хмельницька обласна організація Національної спілки архітекторів України і Кам’янець-Подільська міська організація Національної спілки краєзнавців України. Учасники працювали дистанційно у системі проведення відеоконференцій Zoom.
Модератором виступив кандидат історичних наук, провідний науковий співробітник НІАЗ «Кам’янець», випускник аспірантури факультету В. В. Пагор. Загалом про бажання взяти участь у форумі заявили 53 учасники із України (вони представляли міста Київ, Львів, Чернігів, Вінниця, Хмельницький, Чигирин, Бережани, Бучач, Бар, Збараж, Кам’янець-Подільський) та Республіки Польща. Із вступним словом перед учасниками виступила вчений секретар НІАЗ «Кам’янець» Л. Й Рудюк, після чого перейшли до пленарного засідання. Академік УАІН, доктор історичних наук, професор, голова Хмельницької обласної організації НСКУ Л. В. Баженов у своїй доповіді висвітлив проблеми організації та реалізації пам’яткоохоронної справи в об’єднаних територіальних громадах Хмельниччини. Академік НАНВО України, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії України університету А. Г. Філінюк  зупинився на такому напрямі і засобі пам’яткоохоронної діяльності як «Звід пам’яток історії та культури Хмельниччини». Академік НАНВО України, доктор історичних наук, професор кафедри історії України університету, голова Кам’янець-Подільської міської організації НСКУ О. Б. Комарніцький розповів про участь студентів педагогічних вишів України у дослідженні археологічних та етнографічних пам’яток у 20-30-х рр. ХХ ст.

Секційні засідання відбувалися у трьох секціях: «Історія, історіографія та джерелознавство в пам’яткознавчих дослідженнях», «Теорія та практика пам’яткознавства», «Пам’яткознавство в мистецтві». Учасники із зацікавленості заслухали доповіді старшого наукового співробітника Бережанського краєзнавчого музею Тернопільської області В. М. Парація «Сакральна спадщина галицьких земель через призму нормативних рішень й методичних проектів (др. пол. ХІХ ст. – 1930-ті рр.)»; молодшого наукового співробітнико Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» А. І. Перепелиці «Монумент на ознаменування боротьби українського народу під проводом Б.Хмельницького»; здобувачів кафедри історії України, краєзнавця В. В. Моздіра (Волочиський район) «Трансформації в архітектурній забудові на Поділлі наприкінці ХVІІІ – в першій половині ХІХ ст.», спеціаліста з питань культури Барської міської ради Вінницької області Р. В. Григор’єва «Архітектурна панорама м. Бару: сучасний стан і проблеми збереження»; кандидата історичних наук, доцента кафедри історії України С. А. Сидорука «Побут подільського села кінця ХІХ – початку ХХ ст. у пам’ятках фольклору, писемності та архітектури»; молодшого наукового співробітника НІАЗ «Кам’янець» А. Л. Куземи «Соціальний медіамаркетинг як інструмент популяризації пам’яток історії та архітектури НІАЗ «Кам’янець» та інших.

Заступник декана з наукової роботи,
доктор історичних наук,
професор кафедри історії України О. Б. Комарніцький